خبر و ترفند روز

خبر و ترفند های روز را اینجا بخوانید!

A500 Mini خود را بسازید: آمیگا را در Raspberry Pi تقلید کنید

آیا می خواهید روزهای بازی های ویدیویی آمیگا را دوباره زنده کنید؟ در اینجا نحوه شبیه سازی آمیگا در Raspberry Pi 4 یا 400 با Amiberry آورده شده است.

A500 Mini یک کنسول بازی محبوب یکپارچهسازی با سیستمعامل است که در اوایل سال 2022 عرضه شد و برای اجرای بازی های آمیگا طراحی شده است.

قیمت آن در حدود 150 دلار است، که به این معنی است که می تواند چشم انداز بسیار گرانی باشد. اما یک جایگزین وجود دارد. شما می توانید آمیگا را در Raspberry Pi تقلید کنید. در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد تبدیل Raspberry Pi 400 (یا هر مدل دیگری) به یک رایانه آمیگا بدانید.

آنچه برای شبیه سازی آمیگا در Raspberry Pi نیاز دارید

اگر می خواهید رزبری پای خود را به آمیگا تبدیل کنید، به موارد زیر نیاز دارید:

 • یک رزبری پای. این راهنما بر روی Raspberry Pi 400 تمرکز دارد، اما شما می توانید از Raspberry Pi 4، مدل اصلی B، Zero یا Pi 3 استفاده کنید، اگرچه مسافت پیموده شده شما متفاوت است.
 • کارت microSD خالی 16 گیگابایتی (یا بزرگتر).
 • برنامه تصویرنویسی Raspberry Pi Imager یا Etcher.
 • فایل های رام Kickstart آمیگا
 • بازی‌ها، برنامه‌ها، رام‌های Workbench (لیست ما از بهترین بازی‌های آمیگا برای شبیه‌سازی را ببینید!)
 • صفحه کلید، ماوس و جوی استیک (یا کنترلر بازی سازگار).
 • تلویزیون یا مانیتور.

این مقدار را با سیستم شبیه‌سازی مناسب و رام Kickstart کنار هم قرار دهید و نزدیک‌ترین چیز را به یک آمیگا اصلی خواهید داشت!

چگونه فایل های رام Kickstart Amiga را پیدا کنیم

برای اجرای آمیگا به یک فایل Kickstart نیاز دارد. در کامپیوترهای اصلی این روی یک تراشه ارائه شده بود. وقتی صحبت از شبیه سازی به میان می آید، به یک فایل ROM از تراشه نیاز دارید.

ساده ترین گزینه این است که Amiga Forever 9 Value Edition را از Cloanto از طریق amigaforever.com خریداری کنید. این هزینه حدود 10 دلار است. پس از دانلود، ابتدا فایل‌ها باید قبل از کپی کردن در یک USB در مکانی امن ذخیره شوند.

مطلب مرتبط:   نحوه نصب ویندوز 10 و 11 روی Raspberry Pi 4 به روش آسان

بهترین شبیه ساز آمیگا برای Raspberry Pi 4/400 چیست؟

چندین گزینه برای شبیه سازی آمیگا در Raspberry Pi در دسترس است:

 • Amibian: این یک تصویر فول دیسک سبک وزن است. می توانید Amibian را از وب سایت پروژه دانلود کنید. با این حال، در زمان نوشتن، دانلود Amibian برای شما مشکل خواهد بود. گرفتن آخرین نسخه کمی کثیف است و بهتر است از این پروژه حداقل در حال حاضر اجتناب شود.
 • Amiberry: با رویکردی متفاوت، Amiberry نرم افزاری است که می تواند بر روی هر سیستم عامل عمومی Raspberry Pi نصب شود.
 • PiMIGA: مانند Amibian، PiMIGA یک تصویر کامل دیسک است، اما شباهت در اینجا به پایان می رسد. PiMIGArun بر روی نسخه 64 بیتی لینوکس، و دارای دسکتاپ مدرن آمیگا مانند است. همچنین این تصویر 30 گیگابایتی است و دارای نرم افزارهای زیادی است که برخی از آنها بدون اجازه استفاده می شوند. در وب سایت PiMIGA بیشتر بیاموزید.
 • AmiKit: دارندگان Raspberry Pi که عاشق آمیگا هستند نیز ممکن است این را یک گزینه پولی در نظر بگیرند، اما ارزان نیست. با قیمت 24.95 یورو (حدود 25 دلار در زمان نگارش) AmiKit همچنین به فایل های AmigaOS 3.x و Kickstart ROM نیاز دارد، که آن را به یک بررسی بالقوه گران تبدیل می کند. با این حال، این بدان معنا نیست که باید AmiKit را نادیده بگیرید، اما بیشتر کاربران قدرتمند Amiga را هدف قرار داده است.

بقیه این راهنما بر روی استفاده از Amiberry برای شبیه‌سازی بازی‌های Amiga در Raspberry Pi 400 تمرکز دارد.

نحوه نصب Amberry بر روی Raspberry Pi 4/400

با نصب تمیز Raspberry OS شروع کنید. اگر با نحوه انجام این کار آشنا نیستید، قبل از ادامه، به راهنمای ما برای نصب یک سیستم عامل در Raspberry Pi مراجعه کنید.

مطلب مرتبط:   نحوه اجرای بازی های ایکس باکس 360 روی کامپیوتر با Xenia در ویندوز

در حالی که Raspberry Pi 400 شما در حال اجرا است، یک ترمینال را باز کنید و وارد کنید:

sudoaptinstalllibsdl2-2.0-0libsdl2-ttf-2.0-0libsdl2-image-2.0-0flacmpg123libmpeg2-4

برای موافقت با نصب فایل‌هایی که به «نمایش گرافیکی، مدیریت ورودی و خروجی صدا» کمک می‌کنند، روی Y ضربه بزنید. هنگامی که این کار کامل شد، صفحه انتشار Amiberry را باز کنید و نسخه صحیح را برای Raspberry Pi خود انتخاب کنید.

 • با فرض اینکه مراحل را تاکنون دنبال کرده اید، از سیستم عامل پیش فرض 32 بیتی Raspberry Pi استفاده می کنید، بنابراین amiberry-v5.3-rpi4-sdl2-32bit-debian.zip را انتخاب کنید.
 • با این حال، اگر استفاده از سیستم عامل 64 بیتی Raspberry Pi را انتخاب کرده اید، این نسخه از Amiberry را دانلود کنید: amiberry-v5.3-rpi4-sdl2-64bit-debian.zip

هنگامی که نسخه مناسب Amiberry را دانلود کردید، بایگانی را از حالت فشرده خارج کنید و محتویات را در یک مکان مناسب استخراج کنید. من از پوشه ای به نام Amiga در فهرست اصلی Pi استفاده کرده ام.

محتویات Amberry را استخراج کنید

شما می توانید Amberry را با دوبار کلیک کردن روی فایل اجرایی اجرا کنید. اگر اتفاقی نیفتاد، یک ترمینال را در آن مکان باز کنید (F4 یا Tools > Open Current Folder in Terminal) و وارد شوید

./amiberry

شبیه ساز آمیگا اکنون اجرا خواهد شد.

نحوه کپی کردن رام های آمیگا در رزبری پای

با این حال، شما همچنان باید رام های Kickstart را در Raspberry Pi خود کپی کنید. اگر مراحل قبلی را دنبال کردید، این مراحل باید در درایو USB ذخیره شوند. این را از رایانه اصلی خود خارج کنید، به Raspberry Pi 400 خود متصل شوید و رام های Kickstart را در فهرست kickstarts در پوشه Amiberry کپی کنید.

از همین تکنیک می توان برای کپی فایل های رام بازی در Raspberry Pi استفاده کرد. اینها باید به یک فهرست جدید اضافه شوند (به عنوان مثال “دیسک”). اکنون همه چیز برای تقلید از آمیگا در Raspberry Pi شما آماده است!

مطلب مرتبط:   با Raspberry Pi Pico صدای زنگ را فرمان دهید

استفاده از Amiberry برای اجرای نرم افزار آمیگا

در حالی که این بهترین شبیه ساز آمیگا برای Raspberry Pi 4 و 400 است، اما Amiberry برای استفاده کمی سخت است. در کنار رام صحیح Kickstart (هر نسخه ای را می تواند اجرا کند) و رام بازی، باید تنظیمات صحیح CPU و FPU، چیپست و چندین تنظیمات دیگر را بدانید. در حالی که اینها را می توان به صورت آنلاین پیدا کرد، و شبیه ساز اغلب می تواند آنچه را که از فایل ROM آمیگا نیاز است تشخیص دهد، خطر بروز مشکل و گیر کردن در سوراخ خرگوش وجود دارد.

(به همین دلیل است که A500 Mini چنین موفقیت آمیز بوده است، زیرا اکثر تنظیمات شبیه سازی برای شما انجام شده است.)

برای اجرای تصویر دیسک آمیگا در شبیه ساز Amiberry:

 • رام را کلیک کنید تا تأیید شود که رام Kickstart Amiga درست انتخاب شده است.
 • روی Floppy Drives کلیک کنید و تصویر دیسک ADF بازی Amiga خود را جستجو کنید.
 • در نهایت، روی Start کلیک کنید و منتظر بمانید – نرم افزار در نهایت باید بارگیری شود.

یک رام Kickstart Amiga را انتخاب کنیدیک تصویر دیسک آمیگا را انتخاب کنیدنرم افزار آمیگا که روی Raspberry Pi اجرا می شود

می‌توانید سرعت بارگذاری دیسک را در صفحه فلاپی درایو تغییر دهید و تنظیم چیپست صحیح نیز می‌تواند کمک کند.

از نرم افزار کلاسیک آمیگا در Raspberry Pi لذت ببرید

قابل توجه است که چقدر ساده است که از Raspberry Pi خود به عنوان آمیگا استفاده کنید. بهتر از آن، به لینوکس متکی است و کد زیربنایی را برای اجرای رایانه شما فراهم می کند.

انعطاف پذیری بیشتری در استفاده از Raspberry Pi برای شبیه سازی Amiga نسبت به مثلاً استفاده از A500 Mini وجود دارد. بهتر از این، می‌توانید از Raspberry Pi 400 برای حس یکپارچه‌سازی با سیستم «کامپیوتر در صفحه‌کلید» استفاده کنید. اما اگر به دنبال روشی ساده و بدون دردسر برای اجرای بازی های قدیمی آمیگا هستید، A500 Mini بهترین گزینه شماست.