خبر و ترفند روز

خبر و ترفند های روز را اینجا بخوانید!

نحوه پیدا کردن جایی که apt آن بسته را در دبیان و اوبونتو نصب کرده است

آیا در تلاش برای کشف نحوه اجرای برنامه ای که به تازگی نصب کرده اید گیر کرده اید؟ فقط از این روش آسان استفاده کنید.

شما می خواهید یک برنامه جدید داغ را روی دبیان یا اوبونتو نصب کنید. شما بسته را پیدا می کنید و از apt برای نصب آن استفاده می کنید. اما وقتی می‌خواهید آن را در خط فرمان اجرا کنید، یک پیام خطایی از پوسته دریافت می‌کنید که می‌گوید «فرمان یافت نشد». در اینجا نحوه فهمیدن اینکه apt آن را در کجا نصب کرده است.

شما به تازگی آن بسته را نصب کرده اید، اما دستور اجرای آن چیست؟

اغلب اوقات، نام برنامه اجرایی با نام بسته دبیان یا اوبونتو مطابقت دارد. گاهی اوقات، آنها متفاوت هستند و شما باید کمی کار کنید تا نام فایل اجرایی را بفهمید. اغلب، این به این دلیل است که نام بسته با یک بسته موجود در تضاد است. خوشبختانه، برای فهمیدن نام برنامه فقط یک دستور لازم است.

استفاده از dpkg برای فهرست کردن فایل های نصب شده

برای فهرست کردن نام مسیرهای کامل فایل های نصب شده یک بسته، به سادگی از گزینه -L (L بزرگ) با دستور dpkg استفاده کنید. به عنوان مثال، برای بررسی ESR فایرفاکس:

dpkg -L firefox-esr

مسیرهای هر فایلی که بسته نصب شده، از جمله فایل اجرایی oh-so-important را مشاهده خواهید کرد:

لیست dpkg Firefox-esr در دبیان

برنامه های اجرایی در لینوکس کجا هستند؟

فایل اجرایی که به دنبال آن هستید معمولاً در یک پوشه bin است که مخفف “باینری” است. در ساختار دایرکتوری لینوکس، /usr/bin محل اصلی فایل‌های اجرایی است که نصب می‌کنید:

مطلب مرتبط:   نحوه استفاده از معادل دستور "ls" در ویندوز

فهرست کردن /usr/bin در دبیان

پوسته شما از یک مسیر جستجو برای جستجوی برنامه ها در این دایرکتوری ها هنگام وارد کردن دستور استفاده می کند. برای دیدن دایرکتوری ها در مسیر جستجوی خود، متغیر محیطی $PATH را بررسی کنید:

echo $PATH

دایرکتوری ها را در مسیر جستجوی خود خواهید دید که با یک کاراکتر دونقطه (:) از هم جدا شده اند. دبیان و اوبونتو معمولاً برنامه های جدیدی را در پوشه های /usr/bin یا /usr/sbin نصب می کنند. دومی معمولاً برنامه های مدیریت سیستم هستند که از شما می خواهند با استفاده از sudo به صورت روت اجرا شوند.

اکنون می دانید که در کجا این برنامه نصب شده است

با یک دستور سریع dpkg و دانش سازماندهی دایرکتوری لینوکس، به راحتی می توانید بفهمید که برنامه جدید شما در کجا نصب شده است. این فرآیند به ویژه زمانی مفید است که نام یک برنامه با نام بسته مطابقت نداشته باشد.