خبر و ترفند روز

خبر و ترفند های روز را اینجا بخوانید!

آیا الکسای آمازون از شما جاسوسی می کند؟

آیا الکسای شما بیشتر از آنچه باید گوش می دهد؟ در مورد نحوه مدیریت حریم خصوصی آمازون در مورد دستگاه های دارای الکسا بیشتر بدانید.

لینک های سریع

 • آیا الکسا همیشه گوش می دهد؟
 • آیا الکسا همه مکالمات شما را ضبط می کند؟
 • چگونه از حریم خصوصی خود در اطراف الکسا محافظت کنیم

خوراکی های کلیدی

 • Amazon Echo شما به طور مداوم به یک کلمه بیدار کننده گوش می دهد تا دستورات صوتی را فعال و شروع به پردازش کند.
 • الکسا داده‌های کافی را برای بهبود دقت دستگاه ضبط و جمع‌آوری می‌کند، اما این امر باعث ایجاد برخی نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی می‌شود.
 • می‌توانید با متوقف کردن الکسا از گوش دادن، حذف صداهای ضبط‌شده و انتخاب مدت زمان ذخیره شده از حریم خصوصی خود محافظت کنید.

از زمانی که آمازون اولین Echo را منتشر کرد، کاربران این سوال را داشتند که آیا دستگاه بیش از حد گوش می دهد یا خیر. هیچ‌کس نمی‌خواهد بلندگوی هوشمندش با ضبط هر آنچه می‌گوید، حریم خصوصی او را نقض کند، اما آیا این واقعاً همان کاری است که طیف وسیعی از بلندگوهای اکو آمازون و الکسا انجام می‌دهند؟

آیا الکسا همیشه گوش می دهد؟

تصویر اسپیکر اکو الکسا با نور حلقه آبی فعال

بلندگوهای هوشمند مجهز به الکسا با گوش دادن مداوم به یک کلمه بیدار کننده کار می کنند که الکسا را ​​برای شروع ضبط تحریک می کند. راه‌انداز پیش‌فرض «الکسا» است، اما گزینه‌های دیگری برای انتخاب وجود دارد. در حال حاضر، برنامه الکسا به شما امکان می دهد از میان کلمات بیدار زیر انتخاب کنید:

 • “الکسا”
 • “آمازون”
 • “کامپیوتر”
 • “پژواک”
 • “زیگی”
 • “هی بابا نوئل” (در طول تعطیلات)

هنگامی که الکسا کلمه بیدار شدن را می شنود، به دنبال دستوری برای تکمیل می گردد. این ممکن است شامل پخش موسیقی، باز کردن یک برنامه یا ارائه اطلاعات باشد. اما خارج از برخی از فعال‌سازی‌های wake word، آیا الکسا همچنان گوش می‌دهد؟

طبق گفته آمازون، کاربر همیشه می تواند تشخیص دهد که آیا الکسا به درخواستی گوش می دهد یا خیر، زیرا چراغ زنگ دستگاه اکو روشن می شود یا اکو صدایی تولید می کند. اما ما به احتمال زیاد هر روز خیلی بیشتر از چند درخواست الکسا می گوییم و بیشتر نگرانی ها مربوط به گوش دادن به مکالمات خصوصی کاربران الکسا است.

نقل قول زیر (برگرفته از صفحه راهنمای آمازون که قبلا ذکر شد) چیزی است که آمازون در مورد عادات گوش دادن الکسا می گوید:

الکسا تنها زمانی بخشی از زندگی شماست که از الکسا بخواهید. به طور پیش فرض، الکسا پس از اینکه دستگاه اکو شما کلمه بیدار را تشخیص داد شروع به گوش دادن می کند، بنابراین الکسا به مکالمات شخصی شما گوش نمی دهد.

مطلب مرتبط:   اکنون می توانید دستیار گوگل را فقط با یک کلمه ساکت کنید

بنابراین، اگر آنچه آمازون می گوید درست باشد، کاربران دستگاه الکسا هیچ نگرانی در مورد آن ندارند. متأسفانه، همه چیز به این اندازه بریده و خشک نشده است.

مطالعه ای که توسط دانشگاه نورث ایسترن انجام شد نشان داد که بلندگوهای هوشمند آمازون، همراه با سایر برندهای بلندگوی هوشمند، می توانند به طور تصادفی فعال شوند تا 19 بار در روز به کلماتی شبیه به کلمات بیدار کننده خود پاسخ دهند.

ممکن است فقط یک لحظه طول بکشد تا چیزی شبیه “الکسا” یا کلمه بیدار انتخابی شما به نظر برسد، اما اگر الکسا به اندازه کافی از این کلمات مشابه بشنود، به طور تصادفی تحریک می شود. البته، این شما را در خطر گوش دادن به الکسا قرار می دهد بدون اینکه عمداً او را فعال کرده باشید.

از آنجایی که دستگاه Echo شما درخواست‌های صوتی شما را برای پردازش به رایانه‌های ابری آمازون ارسال می‌کند، الکسا ممکن است یک کلیپ صوتی بدون درخواست را برای پردازش ارسال کند و مکالمات خصوصی شما را در معرض خطر قرار دهد. این مورد به خصوص اگر کلمه بیدار پرکاربردتری مانند “رایانه” دارید، بیشتر اتفاق می افتد.

آیا الکسا همه مکالمات شما را ضبط می کند؟

تصویر بلندگوی اکو آمازون روی میز با نماد موج صدا در سمت راست

بین الکسا گوش دادن تصادفی به مکالمات تصادفی و ضبط آنها تفاوت وجود دارد. الکسا همیشه به کلمه بیدارکننده صحیح گوش می دهد، اما ضبط مکالمه هایی که به آنها گوش داده می شود یک مشکل کاملاً جدید در حفظ حریم خصوصی ایجاد می کند.

حتی اگر الکسا همه آنچه را که می گویید ذخیره نکند، داده های کافی برای درک صدای شما را جمع آوری می کند. آمازون ادعا می کند که از این اطلاعات برای بهتر و دقیق تر کردن دستگاه های خود استفاده می کند. در حالی که درست است که هرچه داده های یک دستگاه بیشتر باشد، در درک درخواست های شما بهتر می شود، برخی از افراد فقط می خواهند مطمئن شوند که کنترل حریم خصوصی و امنیت خود را در دست دارند.

در سال 2016، The Information گزارش داد که پلیس آرکانزاس از آمازون داده های یک دستگاه Echo را خواسته است تا به تعقیب یک مظنون کمک کند. در حالی که قابل درک است که پلیس برای بررسی موارد خاص به کمک نیاز دارد، اما پیشنهاد می کند که بلندگوهای هوشمند – از جمله دستگاه های آمازون اکو – حجم زیادی از داده ها را جمع آوری کنند.

مطلب مرتبط:   با این 5 افزونه اپرا از حریم خصوصی خود محافظت کنید

در اتفاقی مشابه در سال 2018، ایستگاه تلویزیونی Kiro 7 گزارش داد که یک دستگاه آمازون اکو مکالمه یک زوج را ضبط کرده و آن را برای یکی از کارمندان شوهر ارسال کرده است. آمازون از آن زمان اعلام کرده است که این یک مجموعه شرایط بسیار غیرعادی است و هرگز نباید چنین چیزی تکرار شود.

در سال 2019، وقتی گزارش شد که هزاران نفر از کارکنان آمازون روزانه به کلیپ های صوتی کاربران گوش می دهند، اوضاع نگران کننده تر شد. در مقاله‌ای در تایم بیان شد که ضبط‌های صدای کاربر به عنوان بخشی از تلاش برای از بین بردن شکاف‌های درک الکسا از گفتار انسان و کمک به پاسخگویی بهتر به دستورات، رونویسی، حاشیه‌نویسی و سپس به نرم‌افزار بازگردانده می‌شوند.

همچنین گفته شد که کارکنان به “1000 کلیپ صوتی در هر شیفت” گوش می دهند، که به این معنی است که انسان ها به بخش های عظیمی از صداهای ضبط شده دسترسی دارند. با این حال، این کار برای آموزش نرم افزار الکسا و توسعه آن به گونه ای انجام می شود که بتواند گفتار انسان را بهتر درک کند.

چگونه از حریم خصوصی خود در اطراف الکسا محافظت کنیم

با در نظر گرفتن همه این موارد، قابل درک است که برخی از افراد ممکن است بخواهند قرار گرفتن در معرض بلندگوهای هوشمند و سایر دستگاه هایی را که به کلمات بیدار گوش می دهند محدود کنند. خوشبختانه، چندین کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا بلندگوهای هوشمند خود را از شنیدن در زمانی که نباید بکنند، متوقف کنید.

1. گوش دادن به الکسا را ​​به طور کامل متوقف کنید

ساده ترین راه برای جلوگیری از ضبط هر چیزی توسط الکسا، فشار دادن دکمه میکروفون واقع در بالای دستگاه اکو شما است. این امر الکسا را ​​از گوش دادن به کلمات بیدارباش باز می دارد.

با فشار دادن دکمه میکروفون، همچنان می توانید از ویژگی های مختلف الکسا استفاده کنید، اما تا زمانی که دستگاه را قطع نکنید، به محیط اطراف خود گوش نمی دهد.

2. صدای ضبط شده خود را از تاریخچه الکسا حذف کنید

برای اینکه الکسا صدای ضبط شده شما را حذف کند، می توانید از سه دستور استفاده کنید:

 • “الکسا، آنچه را که گفتم حذف کن”
 • “الکسا، همه چیزهایی را که امروز گفتم پاک کن”
 • “الکسا، همه چیزهایی که تا به حال گفته ام را پاک کن”

اگر می‌خواهید آن‌ها را به صورت دستی حذف کنید یا ضبط‌های خاصی را حذف کنید، به تنظیمات > حریم خصوصی الکسا > بررسی سابقه صوتی بروید. سپس، روی All History > Delete All My Recordings ضربه بزنید.

مطلب مرتبط:   چگونه از حملات تروجان دسترسی از راه دور جلوگیری کنیم و کنترل کامپیوتر خود را حفظ کنیم

اسکرین شات صفحه اصلی حریم خصوصی اپلیکیشن الکسااسکرین شات صفحه تاریخچه صدای الکسااسکرین شات فیلتر جستجوی تاریخچه صوتی اپلیکیشن الکسااسکرین شات از گزینه حذف قطعه سابقه صوتی برنامه الکسا

می توانید با فیلتر کردن جستجوی خود، صداهای ضبط شده را از بازه های زمانی مختلف، مانند امروز، دیروز و هفت روز گذشته مشاهده کنید. همچنین می‌توانید بر اساس دستگاه‌ها و نمایه‌های الکسا فیلتر کنید تا موارد را کمی محدود کنید.

3. مدت زمان ذخیره ضبط ها را انتخاب کنید

الکسا یک ضبط موقت از آنچه شما می گویید نگه می دارد. اگر نمی‌خواهید ضبط‌ها در فضای ابری ذخیره شوند، می‌توانید پس از ارسال به برنامه الکسا در گوشی هوشمندتان، آن‌ها را حذف کنید.

می‌توانید این ویژگی را با رفتن به تنظیمات > حریم خصوصی الکسا > مدیریت داده‌های الکسا > انتخاب کنید چه مدت ضبط‌های صوتی ذخیره شود، تنظیم کنید.

اسکرین شات از صفحه اصلی حریم خصوصی الکسااسکرین شات از گزینه تنظیمات ضبط صدای الکسااسکرین شات از پنجره گزینه ذخیره صدای الکسا

الکسا به شما این امکان را می دهد که صداهای ضبط شده را به مدت سه ماه، 18 ماه یا تا زمانی که انتخاب کنید آنها را حذف کنید ذخیره کنید. همچنین می توانید انتخاب کنید که هیچ صدای ضبط شده به هیچ وجه از این منو ذخیره نشود.

4. لغو مجوزها از Alexa Skills

مهارت‌های الکسا برنامه‌های شخص ثالثی هستند که قابلیت‌های الکسا را ​​بهبود می‌بخشند، خواه در تعامل با دستگاه‌های مختلف خانه هوشمند یا بازی کردن باشد.

با این حال، پس از فعال کردن این مهارت‌های الکسا، اغلب نیاز به دسترسی به اطلاعات شخصی مانند آدرس و شماره تلفن همراه شما دارند تا بتوانند به درستی کار کنند.

اگر بعد از نصب Skill بر روی دستگاه خود نظر خود را تغییر دادید، می توانید به راحتی با رفتن به تنظیمات در برنامه، مجوزهای آنها را حذف کنید.

به صفحه تنظیمات حریم خصوصی Alexa بروید و Manage Skill Permissions را انتخاب کنید. از اینجا می توانید نوع داده ای را که می خواهید دسترسی به آن را مدیریت کنید انتخاب کنید. منوی کشویی را در سمت راست آنها فشار دهید و سپس از کلید برای حذف مجوز استفاده کنید.

قسمت پایین منوی حریم خصوصی آمازون الکساAlexa Manage Skill Permissions

در اینجا، می‌توانید مهارت‌های خاصی را جستجو کنید یا ببینید کدام مهارت‌ها به انواع مختلف داده‌های شخصی شما دسترسی دارند. همچنین می‌توانید آگهی‌های مربوط به مهارت‌های شخص ثالث را غیرفعال کنید یا شناسه تبلیغاتی خود را بازنشانی کنید.

اگر علیرغم ایجاد تغییراتی در حریم خصوصی در برنامه خود، همچنان نگران این هستید که الکسا به شما گوش دهد، زمانی که از دستگاه خود استفاده نمی کنید به طور کامل از برق جدا کنید.