خبر و ترفند روز

خبر و ترفند های روز را اینجا بخوانید!

آیا آزمون های فیس بوک خطر امنیت سایبری است؟

آزمون‌ها در فیس‌بوک و سایر سایت‌های رسانه‌های اجتماعی می‌توانند سرگرمی بی‌ضرر به نظر برسند، اما ممکن است قصد تیره‌تری را پنهان کنند. چگونه می توانید آزمون های کلاهبرداری را تشخیص دهید؟

این مسابقه سرگرم کننده “همه چیز درباره شما” در فیس بوک ممکن است بی ضرر به نظر برسد، اما در واقع می تواند یک خطر جدی امنیت سایبری باشد. آزمون‌ها، چالش‌ها و پرسش‌نامه‌ها در فیس‌بوک (و در واقع دیگر سایت‌های رسانه‌های اجتماعی) می‌توانند شما را فریب دهند تا اطلاعات شخصی ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهید. برخی از آنها کلاهبرداری مستقیم هستند. چگونه می توانید آزمون های کلاهبرداری را شناسایی کنید، و اگر یکی را پر کنید چه کاری باید انجام دهید؟

آزمون های فیس بوک چیست؟

همه ما آنجا بوده‌ایم: شما در فیسبوک می‌چرخید و به مسابقه‌ای برخورد می‌کنید که قول می‌دهد شما را با یک شخصیت خیالی مطابقت دهد. برای مثال، ممکن است از شما بخواهد که فهرست طولانی از موارد دلخواه را برای به اشتراک گذاشتن با دوستان یا تبلیغ “نتایج دقیق” برای خانه هاگوارتز خود پر کنید.

در حالی که این آزمون ها ممکن است در یک نگاه سرگرم کننده به نظر برسند، اما در واقع می توانند یک خطر امنیتی بزرگ باشند. مشکوک ترین انواع «چالش ها» هستند که شما را مجبور می کند به لیست طولانی سؤالات پاسخ دهید. به عنوان مثال، یک چالش ممکن است نام حیوانات خانگی شما، رنگ مورد علاقه شما، مدرسه ابتدایی را که در آن تحصیل کرده اید یا نام دخترانه مادرتان را بپرسد.

Better Business Bureau در مورد این آزمون‌ها هشداری صادر کرد – و آنها دلیل خوبی برای آن دارند.

خطرات امنیت سایبری آزمون های فیس بوک

مردی در حال جاسوسی از طریق دوربین دوچشمی با آرم فیس بوک روی هر لنز.

تفاوت زیادی بین بسیاری از آزمون های فیس بوک و تست های آنلاین بی ضرر وجود دارد. یک مسابقه ایمن و فقط برای سرگرمی ممکن است موارد دلخواه را بخواهد، اما نام شما یا هیچ اطلاعات شخصی را نمی‌پرسد. در مقابل، آزمون هایی که از طریق یک پست فیس بوک به آنها پاسخ می دهید با هویت شما مرتبط است.

مطلب مرتبط:   پس از نقض داده ها چه باید کرد و چگونه از خود محافظت کنید

نگاهی به انواع سوالات امتحانات و چالش های فیس بوک بیندازید. آنها چیزهایی مانند نام حیوانات خانگی، فرزندان و والدین شما را می خواهند که اغلب به عنوان پاسخ به سؤالات امنیتی استفاده می شود. نام مدارس، خیابان‌هایی که در آن زندگی می‌کردید یا حتی اطلاعات مربوط به وسایل نقلیه‌ای که دارید نیز همین‌طور است.

اگر به یکی از این آزمون‌ها به‌عنوان پست یا نظر فیس‌بوک پاسخ دهید، به هر کسی در اینترنت اجازه می‌دهید به سؤالات امنیتی خود در کنار نام خود دسترسی داشته باشد. هکرها و کلاهبرداران می توانند از این اطلاعات برای نفوذ به حساب های آنلاین، بانکی و کارت اعتباری شما استفاده کنند. این داده‌ها حتی می‌توانند برای باز کردن حساب‌هایی به نام شما و ارتکاب کلاهبرداری یا سرقت هویت استفاده شوند.

این آزمون‌ها نوعی فیشینگ است، یک استراتژی هک مخرب که شما را فریب می‌دهد تا اطلاعات خصوصی را در اختیار شما قرار دهد. ممکن است درباره فیشینگ از ایمیل‌های هرزنامه‌ای که هر چند وقت یک‌بار دریافت می‌کنید بدانید، اما می‌تواند در رسانه‌های اجتماعی نیز ظاهر شود.

اگر در آزمون های فیس بوک شرکت کرده اید چه کاری باید انجام دهید

طبیعی است که اگر متوجه شوید که ممکن است یک آزمون مخرب فیس بوک را انجام داده باشید، نگران باشید. اگر این اتفاق افتاد، وحشت نکنید. شما می توانید برای محافظت از خود اقدام کنید و مطمئن شوید که دیگران در دام مشابهی نیفتند.

آزمون را تجزیه و تحلیل کنید

ابتدا مسابقه یا چالشی را که به آن پاسخ دادید پیدا کنید. آزمون در چه قالبی بود – پیوند یا پست؟ آیا سوالات چند گزینه ای را در وب سایت دیگری پر کرده اید یا پاسخ های سفارشی را در یک پست تایپ کرده اید؟

اگر مسابقه سوالات چند گزینه ای در وب سایت دیگری مانند Buzzfeed بود، احتمالاً در خطر نیستید. ارائه هر گونه اطلاعات شخصی در یک مسابقه چند گزینه ای دشوار است زیرا پاسخ ها از قبل نوشته شده اند. همچنین چند ابزار وجود دارد که می توانید برای بررسی اینکه آیا پیوند امن بوده یا نه، استفاده کنید.

مطلب مرتبط:   5 ابزار Sandboxing آنلاین رایگان برای آزمایش برنامه ها و فایل ها برای بدافزار

سعی کنید به خاطر داشته باشید که آیا آزمون نام، شماره تلفن، ایمیل، یا هر اطلاعات تماس شخصی دیگری را خواسته است یا خیر. این می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که سازنده مسابقه تلاش می‌کند پاسخ‌های شما را به یک هویت گره بزند.

اسکرین شات و یادداشت بردارید

نوشتن در دفترچه یادداشت و روی لپ تاپ

اگر مسابقه ای که شرکت کردید اطلاعات شخصی را درخواست کرد یا پاسخ های سفارشی را در یک پست یا نظر ارسال کردید، آن را نشانه گذاری کنید و اسکرین شات بگیرید. نام کاربری شخصی که ابتدا آزمون را ارسال کرده است را نیز بنویسید، اگرچه احتمالاً جعلی است.

اسکرین شات بگیرید یا پاسخ های خود را به مسابقه بعدی یادداشت کنید. در صورت امکان، پاسخ مسابقه خود را از پست حذف کنید. در بیشتر موارد، این امکان پذیر نخواهد بود و ممکن است اطلاعات قبلاً قبل از فشار دادن “ارسال” جمع آوری شده باشد.

مسابقه کلاهبرداری را گزارش دهید

پست را به فیس بوک گزارش دهید تا به تیم نظارتی هشدار دهید که پست ممکن است کلاهبرداری باشد. در مرحله بعد، با استفاده از Scam Tracker با Better Business Bureau تماس بگیرید تا حادثه را گزارش کنید. BBB می تواند در مورد مسابقه یا چالش خطرناک به افراد دیگر تحقیق کرده و به آنها هشدار دهد.

با بانک و شرکت های کارت اعتباری خود تماس بگیرید. وضعیت را توضیح دهید تا آنها بتوانند نسبت به تلاش‌های غیرمجاز احتمالی برای دسترسی به حساب شما هوشیار باشند. آنها همچنین می توانند راهنمایی هایی در مورد ایمن سازی حساب های مالی شما ارائه دهند، بنابراین اطلاعات از آزمون برای هکرها بی فایده است.

مطلب مرتبط:   چگونه از دیدن تبلیغاتی که از آن متنفرید در فیس بوک خودداری کنید

می‌توانید به خانواده و دوستانتان در مورد مسابقه هشدار دهید، اما اگر کسی بدون خواندن هشدار شما روی آن کلیک کرد، آن را به اشتراک نگذارید.

در نهایت، گزارشی را به کمیسیون تجارت فدرال ارسال کنید تا آنها را در مورد خطر سرقت هویت بالقوه آگاه کند. اگر آزمون اطلاعات حساس را به یک کلاهبردار یا کلاهبردار داد، این به محافظت از شما و دیگران در برابر سرقت هویت کمک می کند. اگر خدمات حفاظت از هویت یا طرح بیمه دارید، با آن نمایندگان نیز تماس بگیرید.

پاسخ سوالات امنیتی خود را تغییر دهید

ممکن است دردسرساز باشد، اما ایده خوبی است که تمام حساب‌های مهم خود را مرور کنید و پاسخ‌های سؤالات امنیتی خود را تغییر دهید. از لیست یا اسکرین شات پاسخ های خود در مسابقه برای راهنمایی تغییرات خود استفاده کنید. از هیچ پاسخی که در مسابقه دادید دوباره استفاده نکنید.

در بیشتر موارد، می توانید سؤال دیگری را انتخاب کنید. اما اگر برای یافتن گزینه‌های سؤال امنیتی که توسط پاسخ‌های مسابقه به خطر نیفتاده‌اید، می‌توانید حتی از پاسخ‌های جعلی استفاده کنید. فقط پیگیر آنچه گفتی باشید

برخی از وب‌سایت‌ها یا سرویس‌ها ممکن است به شما اجازه دهند بدون استفاده از سؤالات امنیتی، حساب خود را ایمن کنید. اگر این یک گزینه است، ارزش استفاده از آن را دارد. به عنوان مثال، ممکن است بتوانید از کدهای یکبار مصرف ارسال شده به تلفن یا ایمیل خود به جای پاسخ به سوالات امنیتی برای بازنشانی رمز عبور خود استفاده کنید، یعنی احراز هویت دو مرحله ای (2FA).

ایمن ماندن در فیس بوک

آزمون‌های فیس‌بوک می‌تواند یک خطر جدی امنیت سایبری باشد، اما شما می‌توانید برای محافظت از اطلاعات خود اقداماتی انجام دهید. قبل از شرکت در هر آزمونی در فیس بوک، به سوالات دقت کنید. از آزمون هایی که به شما احساس بدی می دهد دوری کنید – همیشه به دل خود اعتماد کنید.

Please turn AdBlock off