خبر و ترفند روز

خبر و ترفند های روز را اینجا بخوانید!

نحوه استفاده از Notion به عنوان یک توسعه دهنده

به یک ابزار همه کاره برای سازماندهی گردش کار توسعه خود نیاز دارید؟ در اینجا آمده است که چگونه Notion می تواند بهره وری شما را بالا ببرد و پروژه های کدنویسی شما را ساده کند.

Notion چیزی بیش از یک برنامه یادداشت برداری است. به‌عنوان یک توسعه‌دهنده، می‌توانید از Notion برای ردیابی پروژه‌های مستقل خود، سازماندهی تکه‌های کد خود، همکاری با مشتریان، پیگیری مشاغلی که برای آنها درخواست می‌کنید و با ابزارهای شخص ثالث ادغام کنید تا کل گردش کار توسعه‌دهنده خود را ساده کنید.

در زیر، ما به برخی از این موارد استفاده عمیق تر می پردازیم تا یاد بگیریم چگونه می توانید از Notion به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار استفاده کنید.

1. ذخیره قطعه کد

اگر متوجه شدید که از یک قطعه کد بارها و بارها استفاده مجدد می کنید، ممکن است بخواهید آن را برای ارجاع آسان تر ذخیره کنید. یک جدول مفهومی راه آسانی برای سازماندهی و دسترسی به این قطعه کد ارائه می دهد. می‌توانید برای زبان‌های برنامه‌نویسی، چارچوب‌ها یا موضوعات مختلف تگ ایجاد کنید و از فیلترهای برچسب برای یافتن قطعه در صورت نیاز استفاده کنید.

به عنوان مثال، می‌توانید یک صفحه مفهومی جدید ایجاد کنید و جدولی به نام Code Snippets اضافه کنید. سپس، ستون هایی را برای نام، توضیحات و دسته بندی قطعه به این جدول اضافه کنید. همچنین می توانید یک ستون تاریخ اضافه کنید که نشان می دهد چه زمانی قطعه را ایجاد کرده اید.

جدول مفهوم برای قطعه کد

در این جدول، هر قطعه کد یک صفحه است.

صفحه مفهومی که قطعه قلاب debounce use را نشان می دهد

می توانید محتوا را از آن اضافه، ویرایش یا حذف کنید، و Notion دستور کد را با توجه به زبان برنامه نویسی خود برجسته می کند و خواندن آن را آسان تر می کند.

2. سازماندهی پیوندها

بسیاری از برنامه ها به شما امکان می دهند پیوندها را مستقیماً در برنامه ذخیره کنید. نمونه‌هایی از این برنامه‌ها شامل مرورگرها و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند X (توئیتر سابق) و اینستاگرام است که به شما امکان می‌دهد صفحات وب و پست‌ها را نشانک‌گذاری کنید.

ردیابی این پیوندها در برنامه های مختلف می تواند دشوار باشد. حتی ممکن است در نهایت آنها را فراموش کنید. یک گزینه بهتر این است که آنها را در یک پایگاه داده متمرکز Notion سازماندهی کنید.

مطلب مرتبط:   با Google Dialogflow یک چت بات ارسال کننده ایمیل بسازید

یک جدول مفهومی برای پیوندها

مانند جدول قطعه کد، از برچسب ها برای دسته بندی پیوندها استفاده کنید تا زمانی که به دنبال نشانک خاصی هستید مرتب سازی و فیلتر کردن آنها آسان شود.

برای ایجاد یک پایگاه داده برای نشانک های خود، با ایجاد یک صفحه جدید در حساب کاربری Notion و نامگذاری آن به Bookmarks شروع کنید. سپس، یک جدول به صفحه اضافه کنید و ستون هایی برای نام صفحه، URL صفحه، دسته بندی و تاریخ ایجاد کنید.

می‌توانید به صورت دستی نشانک‌ها را به جدول اضافه کنید یا از یکی از چندین افزونه Chrome که برای ذخیره داده‌ها در Notion طراحی شده‌اند استفاده کنید. برای مثال، پسوند Save to Notion Chrome به شما امکان می دهد یک پایگاه داده را پیوند دهید و یک فرم برای اضافه کردن نشانک ها به جدول خود ایجاد کنید.

ذخیره در برنامه افزودنی کروم

در فرم، می‌توانید نام، دسته و پیوند را به صفحه‌ای که می‌خواهید با استفاده از افزونه نشانک‌گذاری کنید، اضافه کنید.

3. از Notion به عنوان CMS برای وبلاگ خود استفاده کنید

اگر می خواهید یک وبلاگ ثابت ساده ایجاد کنید، از یک پایگاه داده Notion به عنوان سیستم مدیریت محتوا (CMS) خود استفاده کنید. در زیر نمونه ای از نحوه سازماندهی داده های وبلاگ خود در یک جدول مفهومی آورده شده است.

جدول مفهومی برای پست های وبلاگ

این جدول دارای فیلدهایی برای نام، Slug (یک URL کاربرپسند)، توضیحات، برچسب ها، یک چک باکس منتشر شده و تاریخ انتشار مقاله است. داشتن یک ستون منتشر شده که می توانید آن را تغییر دهید به شما امکان می دهد محتوا را پیش نویس کرده و به صورت انتخابی آن را در زمانی که صیقل داده شده و برای عموم آماده است در سایت خود منتشر کنید. جدول یک رابط کاربری ساده برای افزودن، ویرایش یا حذف محتوا ارائه می دهد. فقط یک صفحه مفهوم اضافه کنید و شروع به نوشتن پست خود کنید.

صفحه مفهومی حاوی پست آیکون های پیوند SVG قابل دسترس ایجاد می کند

برای نمایش پست ها در سایت خود:

  1. با استفاده از Notion API، پست‌ها را از پایگاه داده Notion واکشی کنید.
  2. از فریم ورک ظاهری که ترجیح می دهید برای رندر کردن این پست ها در سایت خود استفاده کنید.
  3. اگر React را انتخاب می‌کنید، از بسته‌هایی مانند react-markdown برای رندر کردن صفحات مفهومی و syntax-highlighter برای برجسته کردن بلوک‌های کد استفاده کنید.
مطلب مرتبط:   5 مفهوم برنامه و آموزش برای بهره وری بیشتر

4. یکپارچه سازی با سایر برنامه ها

به‌عنوان یک توسعه‌دهنده، می‌توانید برنامه‌هایی بسازید که با Notion’s API یکپارچه شده و وظایف خاصی را انجام دهند. در حال حاضر، بیش از 250 ادغام در بازار Notion برای اهداف مختلف وجود دارد.

تصویری از ادغام های بهره وری در صفحه گالری یکپارچه سازی مفهوم

برای مثال، می‌توانید از ادغام‌های GitHub و Figma به ترتیب برای پیش‌نمایش مخازن و طراحی‌های UI استفاده کنید.

پیش نمایش مخزن Github و طراحی رابط کاربری Figma

سایر ادغام‌های محبوب عبارتند از Everhour برای ردیابی ساعت‌هایی که روی یک پروژه کار می‌کنید و Asana برای ادغام وظایف از چندین فضای کاری. این ادغام ها با حذف نیاز به جابجایی بین چندین برنامه، زندگی شما را به عنوان یک توسعه دهنده آسان تر می کند.

در عوض، می‌توانید آن‌ها را به حساب Notion خود متصل کنید و از یک پلتفرم به آن‌ها دسترسی داشته باشید. اگر ادغام های موجود نیازهای خاص شما را برآورده نمی کند، از Notion API برای ایجاد ادغام های خود استفاده کنید.

5. ردیاب نقشه راه پروژه

هنگام کار بر روی یک برنامه نرم افزاری، نقشه راه پروژه به شما کمک می کند تا نقاط عطف و جدول زمانی را تجسم کنید و به شما یا تیمتان کمک می کند تا کار خود را ادامه دهید.

اسکرین شات ردیاب نقشه راه مهندسی در Notion

Notion یک فضای کاری آسان برای مدیریت پروژه است. شما می توانید یک پروژه در Notion ایجاد کنید، وظایف را تعریف کنید، اعضای تیم را به وظایف خاص اختصاص دهید، ضرب الاجل تعیین کنید و پیشرفت را در زمان واقعی نظارت کنید.

با افزودن فیلدهای مورد نیاز، صفحات پروژه را مطابق با نیاز خود سفارشی کنید. صفحه زیر را در نظر بگیرید که در آن می توانید نام کارها، اعضای تیم را اضافه کنید، اولویت ها را تعیین کنید، وضعیت کار را تعیین کنید، ضرب الاجل ها را مشخص کنید و موارد دیگر.

صفحه انفرادی نقشه راه مهندسی

هنگامی که عضو تیم تعیین شده وظیفه خود را کامل می کند، آن را به ستون مناسب منتقل می کند و دید واضحی از نحوه پیشرفت پروژه ارائه می دهد. با نظارت بر پیشرفت، می‌توانید کارهایی را که ممکن است از زمان‌بندی عقب‌تر می‌مانند شناسایی کنید و بر اساس آن به آنها رسیدگی کنید.

مطلب مرتبط:   5 بهترین برنامه برای مدیریت زمان بصری

6. پیگیری درخواست های شغلی

هنگام جستجوی شغل، داشتن لیستی از شرکت هایی که می خواهید با آنها مصاحبه کنید، مهم است. اگر تصویری بصری داشته باشید که آیا قبلاً برای شرکت درخواست داده‌اید، آیا مصاحبه را دریافت کرده‌اید، و آیا پاسخ را شنیده‌اید یا نه، مهم‌تر است.

یکی از روش هایی که می توانید اتخاذ کنید این است که یک پایگاه داده Notion ایجاد کنید و برای هر شرکت و عنوان شغلی، این ستون ها را اضافه کنید که موقعیت شما را ردیابی می کند. این جدول مانند یک مرکز فرماندهی جستجوی کار عمل می‌کند—شما کارت‌هایی برای هر شرکت در ستون‌هایی دارید که نشان می‌دهد آیا علاقه‌مند هستید، آیا برای این موقعیت درخواست داده‌اید یا از قبل در حال گفتگو با تیم هستید.

چیدمان داده‌ها به این شکل تضمین می‌کند که هیچ فرصتی را از دست نمی‌دهید، و می‌توانید در صورت لزوم با مصاحبه‌کنندگان دنبال کنید. می توانید با کپی کردن کیت مصاحبه رایگان Notion ارائه شده توسط Notion در حساب خود شروع کنید. در زیر به نظر می رسد:

جدول کیت مصاحبه مفهومی

وقتی روی کارت کلیک می‌کنید، می‌توانید جزئیات مصاحبه مانند پیوند موقعیت، عنوان، مکان، منطقه و وضعیت برنامه را اضافه کنید.

اسکرین شات مصاحبه شغلی Adobe در Notion Tracker

همانطور که در فرآیند مصاحبه پیشرفت می کنید، می توانید وضعیت مصاحبه را ویرایش کنید تا منعکس کننده مرحله ای باشد که در آن هستید.

ایده را بر اساس نیازهای خاص خود تنظیم کنید

اگر توسعه‌دهنده‌ای هستید که به دنبال فرصتی جدید می‌گردید، می‌توانید از پایگاه‌های داده Notion برای پیگیری درخواست شغلی و مهارت‌های مصاحبه خود استفاده کنید. اگر در حال یادگیری کدنویسی هستید، می توانید از آن برای پیگیری مسیر یادگیری خود استفاده کنید. هرچه بیشتر از Notion استفاده کنید، بیشتر یاد می گیرید که چگونه آن را مطابق با نیازهای خود سفارشی کنید.