خبر و ترفند روز

خبر و ترفند های روز را اینجا بخوانید!

با Upscayl تصاویر قدیمی با وضوح پایین را در لینوکس عالی جلوه دهید

یک آلبوم عکس با کیفیت پایین دارید که می خواهید با قدرت هوش مصنوعی آن را ارتقا دهید؟ Upscayl چیزی است که در دستگاه لینوکس خود به آن نیاز دارید.

با جدیدترین نسل تلفن‌ها، ما عادت کرده‌ایم که تصاویر را به‌طور خودکار توسط مدل‌های یادگیری ماشینی و شبکه‌های عصبی روی دستگاه، شارپ‌تر، ارتقاء یافته و به‌طور کامل صیقل دهیم.

عکس‌های قدیمی‌تر یا عکس‌هایی که بدون سخت‌افزار پیشرفته گرفته شده‌اند در مقایسه با آن‌ها آسیب دیده‌اند. Upscayl بر روی دستگاه لینوکس شما اجرا می‌شود و از مدل‌های هوش مصنوعی برای شفاف‌سازی و ارتقای کیفیت تصاویر با وضوح پایین به صورت Ultra HD استفاده می‌کند.

چرا عکس های قدیمی اکنون بسیار بد به نظر می رسند؟

زنی که عکسی قدیمی از خودش در دست دارد

فناوری دوربین در دو قرن پس از اولین حکاکی های هلیوگرافی بسیار پیشرفت کرده است و تصاویر قدیمی تر معمولاً به خوبی با عکس های گرفته شده در جدیدترین آیفون مقایسه نمی شوند.

اکثر تصاویر در سال 2023 دیجیتال هستند و روی صفحه‌هایی مشاهده می‌شوند که می‌توانید روی کوچک‌ترین جزئیات بزرگ‌نمایی کنید. در عکس‌های آنالوگ که حتی در بالاترین تنظیمات موجود ۲۰ سال پیش اسکن شده‌اند، جزئیات ممکن است نامشخص باشند و تعداد پیکسل‌ها همچنان کمتر از آنهایی است که حتی برخی از تلفن‌های هوشمند ارزان قیمت گرفته‌اند.

با عکس های دیجیتال اوایل دهه 2000 حتی بدتر است. آن غروب‌های زیبا و عکس‌های عروسی ممکن است زمانی که 800×600 اوج رزولوشن صفحه‌نمایش بود، شگفت‌انگیز به نظر می‌رسیدند، اما امروز، به سختی گوشه‌ای از مانیتور بازی 4k شما را پوشش می‌دهند.

بزرگ‌نمایی یا تغییر اندازه تصویر را زشت می‌کند و مصنوعات فشرده‌سازی را که نمی‌خواهید ببینید در معرض دید قرار می‌گیرد.

مطلب مرتبط:   چگونه با Castero به پادکست ها در ترمینال لینوکس گوش دهید

Upscayl باعث می شود تصاویر قدیمی شما فوق العاده به نظر برسند

خوشبختانه، همان نوع یادگیری ماشینی و بهبود تصویر که توسط تلفن‌های پیشرفته انجام می‌شود، می‌تواند بر روی کامپیوتر لینوکس شما انجام شود.

Upscayl هر تصویر JPG، PNG یا WEBP را به عنوان ورودی می گیرد و به شما امکان می دهد از بین گزینه های مختلف ارتقاء مقیاس انتخاب کنید. تصاویر به‌دست‌آمده برای استفاده به‌عنوان پس‌زمینه دسک‌تاپ با شکوه مناسب هستند، و حتی می‌توانید چندین فایل تصویری را دسته‌ای پردازش کنید، کل آلبوم‌های عکس را به‌روز کنید و ظاهر خوبی داشته باشید.

Upscayl را در رایانه لینوکس خود نصب و استفاده کنید

برای اطمینان از سازگاری با اکثر سیستم های لینوکس، توسعه دهندگان Upscayl نرم افزار را به عنوان AppImage بسته بندی کرده اند و شما می توانید از ابزار wget برای بازیابی آن استفاده کنید.

wget -o upscayl https://github.com/upscayl/upscayl/releases/download/v2.0.1/upscayl-2.0.1-linux.AppImage

همچنین می توانید آخرین نسخه را به صورت دستی از صفحه انتشارات GitHub پروژه دانلود کنید.

دانلود: Upscayl

دانلود بیش از 300 مگابایت است و ممکن است کمی طول بکشد. پس از تکمیل، فایل را قابل اجرا با:

sudo chmod +x upscayl

اکنون می توانید با تایپ کردن از Upscayl استفاده کنید:

upscayl

… در ترمینال خود، یا AppImage را در منوی سیستم خود با ابزاری مانند AppImageLauncher نصب کنید.

رابط Upscayl که ملکه بئاتریکس هلند را در سال 1986 نشان می دهد

اولین کاری که باید انجام دهید این است که تصویری را که می‌خواهید ارتقا دهید انتخاب کنید، بنابراین روی Select Image کلیک کنید تا مدیر فایل توزیع خود باز شود. اگر می خواهید چندین تصویر را ارتقا دهید، روی سوئیچ تغییر وضعیت Batch Upscale کلیک کنید، سپس روی Select Folder کلیک کنید. مطمئن شوید که پوشه فقط حاوی تصاویر JPG، PNG یا WEBP باشد.

مطلب مرتبط:   لینوکس چیست و چرا مهم است؟

در مرحله بعد، مدل سطح بالایی را که می خواهید استفاده کنید انتخاب کنید. علاوه بر مدل‌های مختلف ML، می‌توانید از Upscayl نیز تصویر را به‌عنوان هنر دیجیتال رندر کنید یا تصویر را واضح کنید.

اگر می‌خواهید عکس واقعاً بزرگ باشد، می‌توانید کادر Double Upscale را علامت بزنید.

در مرحله بعد، روی Set Output Folder کلیک کنید تا جایی که می خواهید تصویر حاصل ذخیره شود را انتخاب کنید. در نهایت دکمه Upscayl را بزنید. فرآیند ارتقاء مقیاس بسیار فشرده است، و شما می توانید انتظار داشته باشید که صدای طرفداران خود را بشنوید، و پردازنده شما در حال افزایش است.

در آزمایش ما، بر روی دستگاهی با i5-10500 اینتل، 16 گیگابایت رم و NVIDIA RTX 3060 انجام شد، ارتقاء یک تصویر 800×579 به 6400×4632، 38 ثانیه کامل طول کشید – اگرچه نتایج به اندازه کافی خوب است که در IMAX نشان داده شود. صفحه نمایش چهره‌ها محو می‌شوند، جزئیات واضح می‌شوند، و هیچ اثری در چشم نیست.

اگر قصد دارید کل یک آرشیو عکس حاوی صدها یا هزاران تصویر را ارتقا دهید، عاقلانه است که مطمئن شوید می‌توانید برای چند روز بدون رایانه زندگی کنید.

عکس های قدیمی و پیشرفته خود را ایمن ذخیره کنید

اکنون که می‌توانید عکس‌های قدیمی خود را به کیفیت قابل قبولی ارتقا داده و ارتقا دهید، مهم است که آنها را ایمن و در دسترس همه دستگاه‌ها نگه دارید. Photoprism میزبانی شده روی Raspberry Pi یک گزینه عالی برای این است.

Please turn AdBlock off