خبر و ترفند روز

خبر و ترفند های روز را اینجا بخوانید!

اورکلاک کردن Raspberry Pi: چگونه این کار را انجام دهیم و آنچه باید بدانید

آیا می خواهید آب بیشتری از رزبری پای خود بگیرید؟ اورکلاک کردن Raspberry Pi می تواند به به حداکثر رساندن عملکرد کمک کند.

لینک های سریع

 • چرا Raspberry Pi خود را اورکلاک کنید؟
 • اورکلاک کردن Raspberry Pi 5 و سایر مدل های اخیر
 • اورکلاک همیشه خطرناک است
 • آیا می توان Raspberry Pis قدیمی را اورکلاک کرد؟

خوراکی های کلیدی

 • اورکلاک کردن Raspberry Pi می‌تواند عملکرد آن را افزایش دهد، و آن را قادر به اجرای ابزارهای محبوبی مانند RetroPie، RecalBox و Kodi می‌کند.
 • با اورکلاک کردن Raspberry Pi خود، می توانید تجربه بازی های یکپارچهسازی با سیستمعامل را بهبود ببخشید، مشکلات استریم را حل کنید، و عملکرد Pi را در هنگام استفاده به عنوان رایانه رومیزی افزایش دهید.
 • اگرچه اورکلاک می تواند مزایایی را به همراه داشته باشد، اما خطراتی مانند تولید گرما، خرابی قطعات و خرابی داده ها را به همراه دارد. اطمینان از خنک کننده مناسب، استفاده از منبع تغذیه قابل اعتماد و در نظر گرفتن تأثیر آن بر سخت افزار متصل بسیار مهم است.

Raspberry Pi یک کامپیوتر کوچک عالی است که بسیار قدرتمندتر از مدل های قبلی است. اما آیا می‌دانستید که می‌توانید قدرت بیشتری را از آن خارج کنید؟ در اینجا نحوه اورکلاک کردن Raspberry Pi و فشار دادن آن بیشتر از آنچه تصور می کردید، آمده است!

چرا Raspberry Pi خود را اورکلاک کنید؟

اورکلاک کردن رزبری پای چه فایده ای دارد؟ خوب، برای اینکه بیشترین استفاده را از آن ببرید. چندین ابزار محبوب با اورکلاک بهتر از آنچه در نظر گرفته شده است کار خواهند کرد.

 • بازی‌های یکپارچهسازی با سیستمعامل: اگر با اجرای عناوین کنسول‌های کلاسیک روی RetroPie، RecalBox یا هر راه‌حل بازی یکپارچهسازی با سیستمعامل که انتخاب کرده‌اید مشکل داشته‌اید، اورکلاک به میزان قابل‌توجهی کار را تقویت می‌کند.
 • Kodi: به لطف اورکلاک کردن Raspberry Pi می توان بر مشکلات عملکرد پخش ویدیو در Kodi غلبه کرد. اگر از VPN نیز استفاده می کنید، سرعت ساعت بالاتر در اینجا نیز به شما کمک می کند.
 • دسکتاپ: مدل های بعدی Raspberry Pi (3 و بالاتر) می توانند به عنوان یک دسکتاپ استاندارد استفاده شوند. چه کسی به لطف یک پردازنده اورکلاک شده کمی عملکرد اضافی نمی خواهد؟
مطلب مرتبط:   با این 11 پروژه DIY از آب و هوا جلوتر باشید

سایر مزایای اورکلاک رزبری پای است. استفاده از آن به عنوان یک سرور Minecraft، به عنوان مثال، یا به عنوان یک NAS، می تواند از CPU کمی سریعتر بهره مند شود.

برد Raspberry Pi 5

اورکلاک کردن Raspberry Pi 5 و سایر مدل های اخیر

تقریباً هر مدل Raspberry Pi را می توان اورکلاک کرد. این شامل جدیدترین، Raspberry Pi 5، و پیشینیان فوری آن است:

 • چگونه Raspberry Pi 5 را اورکلاک کنیم
 • چگونه Raspberry Pi Zero 2 W را اورکلاک کنیم
 • چگونه Raspberry Pi 4 را اورکلاک کنیم
 • هر آنچه که باید در مورد اورکلاک Raspberry Pi 400 بدانید
 • چگونه Raspberry Pi 3 را اورکلاک کنیم

راهنماهای مخصوص دستگاه ما در بالا شما را در اورکلاک کردن مدل Raspberry Pi مربوطه راهنمایی خواهند کرد.

اورکلاک همیشه خطرناک است

در حالی که دستیابی به اورکلاک رزبری پای ساده است، اما بدون خطر نیست.

 • گرما تولید می شود: گرما برای سیستم های کامپیوتری مضر است، زیرا پردازش را کند می کند که به نوبه خود گرما تولید می کند. Raspberry Pi 4 و 5 هر دو نیاز به خنک کننده دارند.
 • خرابی قطعات: افزایش گرما نیز می تواند منجر به خرابی قطعات شود.
 • خرابی داده ها: استفاده از افزایش سرعت ساعت اغلب منجر به خراب شدن داده ها می شود. اگر از درایو دیسک سخت برای سیستم عامل Pi خود استفاده می کنید، این نباید مشکل بزرگی باشد. با این حال، اگر Raspberry Pi شما به کارت microSD تکیه می‌کند (بیشتر آن‌ها این کار را انجام می‌دهند)، ممکن است رسانه‌های فلش به طور فزاینده‌ای غیرقابل اعتماد باشند.
 • منبع تغذیه قابل اعتماد: شما باید از یک منبع تغذیه با کیفیت خوب برای Raspberry Pi خود استفاده کنید. هر چیزی کمتر از آداپتور برق توصیه شده (مدل خود را برای مصرف برق مورد نیاز بررسی کنید) برای اورکلاک نامناسب است. خرابی داده ها با منبع تغذیه کم به سرعت رخ می دهد.
مطلب مرتبط:   نحوه اجرای VM ها روی Raspberry Pi با استفاده از Proxmox

در یک مرحله، اورکلاک کردن رزبری پای، گارانتی را باطل می کند. با این حال، از 19 سپتامبر 2012، به لطف ابزارهای اورکلاک داخلی، اینطور نیست.

آیا می توان Raspberry Pis قدیمی را اورکلاک کرد؟

اورکلاک می تواند عملکرد Raspberry Pis قدیمی را افزایش دهد. مثل همیشه، برای اطمینان از خنک شدن موثر دستگاه، اقدامات احتیاطی را انجام دهید. مشخصات سیستم رسمی مدل خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که سرعت را بیش از 10 درصد افزایش ندهید.

برای اورکلاک کردن Raspberry Pis قدیمی، هر چیزی که نیاز دارید در Raspberry OS تعبیه شده است.

با باز کردن ابزار پیکربندی، یا روی دسکتاپ (Preferences > Raspberry Pi Configuration)، یا از خط فرمان شروع کنید:

sudo raspi-config

پس از توجه به هشدار، Overclock را انتخاب کنید.

صفحه اورکلاک رزبری پای

در منوی بعدی، لیستی از گزینه ها را خواهید دید. گزینه اورکلاک انتخاب شده در حال حاضر هیچ خواهد بود، اما بسته به مدل Raspberry Pi خود، حداکثر پنج گزینه انتخابی خواهید داشت. تصویر زیر صفحه اورکلاک Raspberry Pi 2 است.

انتخاب سرعت اورکلاک رزبری پای

در حالی که در دستگاه‌های دیگر، اورکلاک یک مورد افزایش و آزمایش کوچک است، با گزینه‌های از پیش تعیین شده، این کار واقعاً ضروری نیست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که پیش تنظیم اورکلاک شده ای را که می خواهید استفاده کنید انتخاب کنید، سپس برای اعمال آن، OK را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که اورکلاک می تواند بر عملکرد سخت افزار متصل نیز تأثیر بگذارد. به این ترتیب، باید اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهید (مانند تنظیم دستی فایل config.txt پس از تنظیم سرعت ساعت جدید در منو).

مطلب مرتبط:   13 پروژه DIY تعاملی که به زودی ارزش ساخت دارند

اورکلاک هرگز یک علم دقیق نیست. مدتی را صرف ارزیابی تأثیر آن بر روی Raspberry Pi و هر نرم افزاری که به طور منظم استفاده می کنید، بگذرانید.

Please turn AdBlock off